Leserbrief

„Mediers heksejagt eller retsstat?“

Veröffentlicht Geändert

In seinem Leserbrief kritisiert Baltser Andersen eine mediale Skandalisierung und vorschnelle politische Urteile gegen Bürgermeister Jørgen Popp Petersen – und plädiert für mehr Rechtsstaatlichkeit und Besonnenheit.

ET FOLKESTYRE KAN KUN FUNGERE, hvis der forefindes en klar adskillelse mellem de tre magtinstanser, den lovgivende, den udøvende og den dømmende magt. Og i et åbent folkestyre er en fri og uafhængig, kritisk presse nødvendig. Men i de seneste årtier og særligt i de allerseneste år har en del af medierne generelt forvandlet sig til hysteri- og lynch-skabende skafotter. De konkrete forhold og sagernes reelle substans undersøges ikke redeligt eller grundigt, for det handler alene for de fleste medier om lyttere, seere og læsere, mens det for mange politikere alene handler om populistisk vælgergunst.

I STEDET FOR AT AFVENTE en afklaring af hele sagsforløbet og en konkret, troværdig afdækning af forholdene farer Allan Svendsen (DF) ud i et nærmest frådende angreb på Jørgen Popp Petersen, mens – og det er meget overraskende – Bjarne Lund Henneberg fra SF forlanger borgmesterens øjeblikkelige afgang. Dermed synes SF at være forfaldet til folkedomstolens niveau og ikke som en selvfølge, havde afventet det videre forløb og en retslig afgørelse. På den måde bør politik ikke drives. Mine venner Claus Højsgaard og Jan Sørensen og jeg mener, at sagen skal belyses anderledes kvalificeret og alene baseres på retsvæsenets afgørelser.

Endelig skal jeg oplyse, at jeg gennem 35 år har kendt Jørgen Popp Petersen som en troværdig person, og jeg har fortsat tillid til, at Jørgen Popp Petersen både er den rette borgmester for vores kommune og den rette borgmesterkandidat for Slesvigsk Parti.

Baltser Andersen,

lærer og forfatter,

Aabenraavej 31,

6240 Løgumkloster

Die in diesem Leserbeitrag vorgebrachten Inhalte wurden nicht von der Redaktion auf ihre Richtigkeit überprüft. Sie spiegeln die Meinung der Autorin oder des Autors wider und repräsentieren nicht die Haltung des „Nordschleswigers“.