Leserbrief

„Auch die Regionswahl ist wichtig“

Veröffentlicht Geändert
Kjeld Thrane, Haderslebener Spitzenkandidat der Konservativen Volkspartei zur Kommunalwahl

Kjeld Thrane erinnert daran, dass am 18. November nicht nur die Kommunal-, sondern auch die Regionsratswahl stattfindet. Er ruft dazu auf, Kandidatinnen und Kandidaten aus der Region zu unterstützen, damit lokale Anliegen in der Region Süddänemark Gehör finden.

Vi taler med god grund meget om kommunalvalget den 18. november. Her træffes mange vigtige beslutninger, der har stor betydning for vores hverdag. Men vi må ikke glemme, at der samtidig er valg til Regionsrådet – et valg, som har lige så stor betydning for vores lokale område.

Regionen har ansvar for vores sygehuse, psykiatri, kollektiv trafik og mange andre vigtige områder, der påvirker hverdagen i Haderslev Kommune. Derfor er det afgørende, at vi får lokale repræsentanter med ved bordet, som kender vores udfordringer og taler vores sag.

Uanset hvilket parti man normalt stemmer på, opfordrer jeg alle til at se efter Haderslev på stemmesedlen og stemme på en kandidat herfra. Det er sådan, vi sikrer, at vores stemme bliver hørt i Region Syddanmark.

Fra Det Konservative Folkeparti kan jeg varmt anbefale Gunver Birgitte Nielsen fra Vojens. Hun bor i vores lokalområde og brænder for at styrke samarbejdet mellem regionen og vores kommune. I dag er vi repræsenteret af Allan Emiliussen, og det er vigtigt, at vi fortsat har stærke lokale kræfter i regionsrådet – uanset partifarve.

Så husk: Når du sætter dit kryds den 18. november – stem både til kommunen og til regionen. Stem til regionen – og stem på Haderslev! Sammen for Haderslev Kommune.

Kjeld Thrane
Byrådsmedlem (C)
Viceborgmester
Det Konservative Folkeparti
Formand for Udvalget for Kultur og Fritid
Medlem af økonomiudvalget
Formand for Kulturregion Trekantområdet

Die in diesem unaufgefordert eingesandten Beitrag vorgebrachten Inhalte wurden nicht von der Redaktion auf ihre Richtigkeit überprüft. Sie spiegeln die Meinung der Autorin oder des Autors wider und repräsentieren nicht die Haltung des „Nordschleswigers“.