Leserbrief

„En erhvervspolitik der styrker tilflytningen“

Veröffentlicht Geändert

Die Kommune Tondern kämpft mit sinkenden Einwohnerzahlen – und laut Mogens Nielsen, dem Vorsitzenden von Venstre in Lügumkloster, ist nun entschlossenes Handeln gefragt. Eine aktive Wirtschaftspolitik, eine schnellere Verwaltung und die gezielte Ansiedlung neuer Unternehmen sollen die Trendwende bringen.

Tønder kommunes egen befolkningsprognose viser desværre, at en af vores største udfordringer er det faldende befolkningstal. Det er en nedadgående spiral, der må og skal vendes.

Der er flere vigtige faktorer som skal prioriteres for at modvirke dette, men en af de meste effektive måder, er at føre en aktiv erhvervspolitik. Tønder Kommune ligger pænt i nationale målinger, men det er tydeligt for de fleste, at vi er nødt til at gøre det endnu bedre.

Først og fremmest er en endnu hurtigere og bedre sagsbehandling påkrævet. Ikke kun for de store virksomheder i kommunen, men også når det gælder de små og mellemstore virksomheder. Ja, selv når det gælder den lille gårdbutik helt ude i landdistriktet, er det vigtigere end nogensinde, at vi er fremme i skoene.

Dernæst er det vigtigt, at vi bliver meget mere opsøgende i arbejdet for at tiltrække nye virksomheder til kommunen. Der er faktisk flere gode grunde til at vælge Tønder Kommune til.

Vi har for eksempel nogle af Danmarks billigste erhvervsgrunde og det tager ikke væsentligt længere tid, at komme til motorvejen fra Tønder end fra Kolding midtby. Til gengæld kan vi så frit vælge imellem flere forskellige motorvejstilkørsler ved trafikuheld/trafikale problemer.

Det kræver en aktiv og målrettet indsats - hellere i dag end i morgen og det vil være en af Venstres hovedprioriteter i den kommende byrådsperiode.

Mogens Nielsen
formand for Løgumkloster og omegns Venstre
Munkeparken 116
6240 Løgumkloster

Die in diesem unaufgefordert eingesandten Beitrag vorgebrachten Inhalte wurden nicht von der Redaktion auf ihre Richtigkeit überprüft. Sie spiegeln die Meinung der Autorin oder des Autors wider und repräsentieren nicht die Haltung des „Nordschleswigers“.