Leserbrief

„Svømmehal i næste valgperiode!“

Veröffentlicht Geändert

Cecilie Haaland kündigt an, dass sie sich aus der Politik zurückziehen wird, sollte der Bau einer modernen Schwimmhalle in Hadersleben in der nächsten Wahlperiode nicht beginnen. Sie macht dieses konkrete Vorhaben zu ihrem zentralen Wahlversprechen und fordert klare politische Verbindlichkeit statt vager Slogans.

Jeg har et helt konkret valgløfte, som jeg står 100% på mål for, hvis jeg er så heldig at blive genvalgt til Haderslev Kommunalbestyrelse. Selve anlæggelsen af en ny og moderne svømmehal i Haderslev skal som MINIMUM påbegyndes i næste valgperiode - sker det ikke, trækker jeg mig fra politik!

Jeg meldte klart ud ved kommunalvalget i 2021 var, at der skulle anlægges en svømmehal i Haderslev. Siden er et arbejde blevet udført, og vi er afgjort kommet meget tættere på. Tankerne er ved at blive til handling.

Svømmehallen er samtidig det område, som flest spørger mig ind til.

Når jeg siger, arbejdet skrider frem, bliver svaret typisk “Nu er der blevet talt om den svømmehal i 30 år - den kommer alligevel aldrig, når det kommer til stykket”.

Og ja, det er allerede på brættet, at den skal anlægges. Men skepsissen er i høj grad til stede blandt mange af dem, jeg taler med. Når emnet har været en varm kartoffel med syltekrukker undervejs, sætter jeg gerne mig selv på spil: En ny og moderne svømmehal kommer til Haderslev!

Her i valgkampen bliver der skrevet en masse: “Bedre samarbejde”, “En kommune for alle”, “Sund fornuft” etc.

Ord, som ingen kan være uenige i, men som også er diffuse.

Det her løfte er konkret - det her kan jeg blive målt på - såfremt jeg får den fornødne folkelige opbakning.

Haderslev SKAL have en ny, moderne svømmehal!

Cecilie Haaland, 
Simmerstedvej 123, 6100 Haderslev, 
Medlem af Haderslev Kommunalbestyrelse 
for Socialdemokratiet

 

Die in diesem unaufgefordert eingesandten Beitrag vorgebrachten Inhalte wurden nicht von der Redaktion auf ihre Richtigkeit überprüft. Sie spiegeln die Meinung der Autorin oder des Autors wider und repräsentieren nicht die Haltung des „Nordschleswigers“.