Sport - Ritzau

Kamppause kostede for FCK mod tysk maskine

Veröffentlicht Geändert
Conference League: FC Copenhagen - FC Heidenheim 1846

FCK-træner Jacob Neestrup peger på, at Heidenheim er inde i et bedre flow end FCK, og det blev dyrt torsdag.

FC København havde ikke spillet en gældende kamp i næsten to måneder, da klubben torsdag aften mødte FC Heidenheim, der har været i fuld vigør siden midten af januar.

Og den forskel blev afgørende, da københavnerne i anden halvleg gik ned med flaget, smed en 1-0-føring og tabte 1-2 i den første af to kampe i Conference Leagues playoffrunde.

Det mener i hvert fald FCK-træner Jacob Neestrup.

- I de sidste 20 minutter blev vi måske ramt lidt af det, man kan blive ramt af som dansk hold, der ikke har spillet i to måneder og møder en tysk maskine, som er i gang, siger Jacob Neestrup efter opgøret i Parken.

- Vi har ikke spillet kompetitive kampe. Det er ikke en undskyldning, men jeg tror, at en af årsagerne til den manglende skarphed i de sidste 20 minutter er, at vi ikke er i det samme flow, som de er.

Han ærgrer sig over, at FCK's indsats blev for flagrende i anden halvleg, hvor begge Heidenheims scoringer blev sat ind.

- Jeg savner, at vi holdt bedre fast i balancen og beskyttede os selv. Både i forhold til at få muligheden for at score til 2-1 eller som minimum holde 1-1.

- Det blev lidt for meget frem og tilbage i anden halvleg - især efter deres mål. Vi skal magte at holde en kompakthed, der gør, at kampen bliver mere lukket, siger han.

Den garvede midtbanespiller Thomas Delaney havde svært ved at vurdere, om årsagen til nederlaget var, at FCK ikke har spillet tællende kampe siden december.

- Jeg havde fine ben. Selvfølgelig var det hårdt til sidst, men jeg følte mig ikke mere træt, end jeg plejer. Men det er da bedre at være i kampform, siger Thomas Delaney.

Han føler sig overbevist om, at FCK ikke er sendt til tælling i jagten på ottendedelsfinalen.

- Jeg tror på, at vi kan gøre det. Vi viste, at vi kan gøre ondt på dem. Men de viste også, at de kan gøre ondt på os. Så vi skal være skarpere over 90 minutter, hvis vi skal gå videre, siger Thomas Delaney.

FCK og Heidenheim mødes på tysk græs i næste uge.

/ritzau/